Tlenek węgla CO, zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, skutkiem czego łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.
Tlenek węgla jest silnie toksyczny. Wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon. Przy większych stężeniach czadu pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty. Mniejsze stężenia tlenku węgla powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę, finalnie jednak i mniejsze stężenia mogą prowadzić do śmierci.
Tlenek węgla jest reduktorem stosowanym w procesach przemysłowych, np. w produkcji stali, znajduje zastosowanie również w innych branżach, np. w branży spożyczej.
Detekcja tlenku węgla CO
Tlenek węgla jest jednym z najczęściej mierzonych gazów ze względu na swoją toksyczność i niebezpieczeństwo występowania wszędzie tam gdzie zachodzi proces spalania. Detektor wielogazowy Blackline G7c i detektor strefowy wielogazowy Blackline G7 EXO wykorzystują sensor elektrochemiczny o zakresie 0–500 ppm oraz czułości 1 ppm. Dostępny jest również sensor tlenku węgla o zwiększonym zakresie 0–2000 ppm i czułości 5 ppm.