Dwutlenek siarki, inaczej ditlenek siarki (SO2) jest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków siarki, w którym siarka znajduje się na IV stopniu utlenienia. Dwutlenek siarki jest bezbarwnym gazem o ostrym, duszącym i gryzącym zapachu. Silnie drażni drogi oddechowe. Jest trujący dla ludzi, zwierząt i szkodliwy dla roślin. Już krótkoterminowa ekspozycja działa szkodliwie na układ oddechowy człowieka i upośledza funkcje oddechowe. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i osoby chorujące na astmę.
Dwutlenek siarki jest produktem ubocznym spalania paliw kopalnych, przez co przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery. Jego właściwości bakteriobójcze i pleśniobójcze są chętnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Często pojawia się jako konserwant (E220), przyspiesza dojrzewanie owoców, a także bardzo często używany jest w produkcji win. Ditlenek siarki wykorzystuje się również do produkcji siarczynów, w przemyśle tekstylnym i papierniczym do bielenia, dezynfekcji i jako czynnik chłodniczy. Wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym. Stosowany jest w farbach do włosów, środkach nawilżających, wybielaczach, środkach do mycia twarzy, lakierach do włosów, kremach przeciwzmarszczkowych i perfumach, a także w produkcji niektórych leków.
Detekcja dwutlenku siarki SO2
Detektory Blackline - detektor osobisty G7c i detektor strefowy Blackline G7 EXO - dokonują pomiaru poziomu dwutlenku siarki w powietrzu za pomocą sensora elektrochemicznego o zakresie 0–100 ppm i czułości 0.1 ppm. Dwutlenek siarki SO2 może być mierzony w połączeniu z innymi gazami w dowolnej konfiguracji w zależności od potrzeb użytkownika.