Cyjanowodór (HCN) jest to nieorganiczny związek chemiczny zbudowany z wodoru, węgla i azotu, będący bezbarwną, lotną i silnie trującą cieczą o zapachu gorzkich migdałów, który przez niektórych nie jest wyczuwalny. Z wodą tworzy słaby kwas cyjanowodorowy (kwas pruski), którego sole noszą nazwę cyjanków. Znalazł zastosowanie w syntezie i analizie chemicznej oraz jako pestycyd.
Cyjanowodór jest stosowany do dezynfekcji i deratyzacji pomieszczeń, np. magazynów lub statków. W postaci soli znajduje zastosowanie w przemyśle metalurgicznym, galwanizacji i klasycznej analizie chemicznej. Cyjanowodór wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcji metakrylanu metylu w przemyśle tworzyw sztucznych, a także w syntezie do otrzymywania cyjanku potasu i sodu, adyponitrylu, metioniny, kwasu nitrylotrioctowego, niektórych pestycydów triazynowych, chlorku cyjanuru i cyjanu.
Detekcja Cyjanowodoru (HCN)
Zarówno w detektorach osobistych Blackline G7c jak i strefowych Blackline G7 EXO do detekcji cyjanowodoru stosowane są sensory elektrochemiczne o zakresie 0–30 ppm i czułości 0,1 ppm.